BLOG
YAZILARIMIZ

L1 Belgesi Kiralarken Buna Dikkat Etmelisin

L1 belgesi, ticari lojistik faaliyetleri organize etmek isteyen firma ya da kişiler için zorunlu bir belgedir. Bu belge ile firma ya da şahıslar tüm Türkiye’de lojistik faaliyetlerini organize edebilirler. Fakat firma yurt dışına açıldığında L2 Belgesi alması gerekir. L2 belgesi firmanın yurt dışında da lojistik faaliyetleri yürütmesini sağlar. 

Genel olarak L Belgesi olarak sınıflandırılan bu belge lojistik faaliyetleri için zorunludur. Bu belgeyi alamayan firma yada şahıslar, ticari lojistik faaliyetlerini organize edemezler. Kazanç sağlamak için yapılan lojistik organizasyonları yapmak isteyen firmalar bu belgeyi Ulaştırma Bakanlığından temin edebilirler.

Ancak bu belgenin Bakanlık ile alınması için firma ya da şahsın bazı koşulları karşılaması gerekmektedir. Firmalar bu koşulları sağlamakta zorlanırlar çünkü bu koşullardan bazıları firmanın en az 3 araç ve üzeri aracının olması bu araçların 20 yaşını geçmemiş ve çalıştığı süre boyunca geçmeyecek olması gibi koşullardır. Bu koşulları sağlamakta güçlük çeken firmalar ya da şahıslar L1 Belgesi Kiralama yolunu seçiyor.

Bu yazımızda L1 Belgesi kiralama işleminden bahsettik. Fakat L1 Belgesini kiralamak yerine direk temin için L1 Belgesi Temini yazımızı okuyabilirsiniz.

L1 belgesi

L1 BELGESİNİN KİRALAMA YOLUYLA TEMİNİ

L1 Belgesi Kiralama yoluyla temin edildiğinde, firma ya da şahıs bu belgeyi bakanlıktan almışçasına çalışabiliyor. Fakat L1 Belgesi Kiralama da diğer ticari faaliyetler gibi dikkat edilmesi gereken ve güven temele alınarak yapılan bir iştir. L1 Belgesi Kiralama hizmeti veren firmalar bu konuda güvenilir olmalıdır. Firma köklü bir yapıda olmalı ve gerektiği zamanlarda kiralayana danışmanlık hizmeti de verebilmelidir.

L1 Belgesi kiralamada firma ya da şahısların dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise kiralama hizmetini alacağı firmanın yürürlükteki yasa ve yönetmelikler konusunda bilgi sahibi olmasıdır. Böylece kiralama firması aslında L1 Belgesl Kiralama hizmetinin yanında firmayı bir çok maddi yükten de kurtarıyor. 

unnamed 3

L1 Belgesi kiralama yapılacak firmanın geçmiş müşterinin ne düşündükleri bu konuda firmadan ne kadar destek aldıkları ve geri dönüşleri de önemlidir. Belge kiralama başvurusu öncesi kiralama şirketinin sizden istediği evrakları eksiksiz ve güncel olarak temin etmelisiniz. Kullandığınız araçların da mevzuata uygun olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanacak cezai işlemlerde kiralama firmasına da zarar verebilirsiniz.

Taşımacılık sigortaları, L1 Belgesi alırken taşınan malzemelerin güvencesi açısından oldukça önemlidir. Taşımacılık faaliyetleri sırasında olası zararlar veya kazalar için gerekli sigorta poliçeleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Sonuç olarak kiralayacağınız belgenin nasıl kiralanacağını ve bu belgenin nasıl kullanılacağını öğrenmelisiniz. Örneğin firma size belge kiralıyor ve sonra bu konuda bilgi vermiyorsa bazı kanuni sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

L1 Belgenizi kiraladığınızda belgeniz e-Devlet’te görünmeye başlar. Kontrolünü sağlamak isterseniz Araç Yetki Belgesi Sorgulama ekranını kullanabilirsiniz.