K1 belgesi nedir?

Taşımacılık Sektörünün Avrupa Birliği Uyum Süreci kapsamında çıkartılan Kara Yolu Taşıma Kanunu ve Yönetmelikleri ile K1 Yetki Belgesi (Kamyoncu Deyimi ile K1 Belgesi) K1 Belgesi gibi birçok belge yürürlüğe sokulmuştur. En çok kullanılan belge türü K1 Belgesi olduğundan 39 tane yetki belgesinden birisi olmasına rağmen tüm belgeler bu isimle anılır. Aslında yaptıkları yük taşımacılık faaliyetlerinden para kazanan mükellefleri ilgilendirir. Kısaca tarif edecek olursak K1 Yetki Belgesi  ve Benzeri belgeler belli bir zaman tarifesine uymayan belli bir yada değişik rotalarda eşya taşımacılığı yapan kişi ve tüzel kişileri ilgilendirir.

Yetki Belgeleri ile alakalı düzenlemeler son olarak 8 Ocak 2018 tarihli 30295 Sayılı Resmi gazetede yayımlandı ve 25 Mayıs 2018 30431 sayılı Resmi Gazetede düzeltildi. Yetki Belgesi Ulaştırma Bakanlığı Tarafından düzenlenir ancak Kontrolünü Ulaştırma Bakanlığı Denetim İstasyonları haricinde Polis ve Jandarma Ekiplerince de yapılmaktadır. Eğer aracınız Ticari bir yük (Eşya) taşıma için bir araç ise her an sizi durdurup belge kontrolü yapabilir.

Eğer Belgeniz yada benzeri bir belge veya evrağınız yoksa ceza uygulamakta tereddüt etmiyorlar. Belgeyi almak için ulaştırma bakanlığının asgari kapasiteleri vardır. Bu Kapasitelerden başka bir yazımızda bahsedeceğiz. Ancak hızlıca konu hakkında size ihtiyaçları sıralayacak olursak.

Vergi Mükellefi Olmak
25 ton asgari kapasiteyi tamamlamak
Asgari tondaki araçların yaş sınırı
ODY 4 Belgeli bir yönetici bulundurmak
12.950 TL Belge Parası ödemek
300TL araç başına Taşıt Kartı Ödeme
Sicil kaydınızda belli suçlardan sabıkanızın bulunmaması

Özetle şunu söyleyelim ; K1 Belgesi Ulaştırma Bakanlığınca ücreti karşılığında verilen bir belgedir. Başka Kurum yada kişi tarafından satılamaz kiraya verilemez ve devredilemez. Ancak Kiralık K1 Belgesi diyen kişiler yazımızın başında da belirttiğimiz 39 belgeden biri olan L1 Yetki Belgesine aracınızı kaydetmektedirler. Bu Belgenin denetimler esnasında K1 Yetki Belgesinden hiçbir farkı yoktur. Bu yazımızda size K Belgesi Nedir? konusunda aydınlatmaya çalıştım. Sizlerin Yetki Belgesi Hakkındaki tüm sorularınızı bize iletişim bölümünden ulaşarak sorabilirsiniz. K1 belgesi nedir ? daha detaylı bilgi almak isterseniz https://k1belgesi.com/k1-belgesi-nedir/ adresinden bilgi alabilirsiniz

k1 Yetki Belgesi
K1 Belgesi Denetim