K1 Belgesinin Tanımı

K1 Belgesinin Tanımı

K1 Belgesi'nin Tanımı

K1 Belgesinin tanımı: K1 Belgesi, yurt içinde ticari maksatlı taşımacılık yapan şahısların ve firmaların sahip olması gereken belgedir. K1 Belgesi Ulaştırma Bakanlığı’ndan temin edilmektedir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayarak Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ne ulaşabilirsiniz. K1 Belgesi’ne sahip olmak için belirli şartlar aranmaktadır.

K1 Belgesi Alma Şartları nelerdir

K1 Belgesinin Tanımından sonra K1 Belgesi alacak olan gerçek ve tüzel kişilerde aranan bazı kriterden bahsedelim.

  • K1 Yetki Belgesi temin etmek isteyen gerçek kişilerin 10.000₺ sermayeye ya da işletme sermayesine sahip olması gerekmektedir.
  • Ticari olarak tescil ettirilmiş araçlarında en az 30 ton taşıma kapasitesine sahip olmayan gerçek ve tüzel kişiler K1 Belgesi alma imkanından faydalanamazlar.
  • K1 Belgesi almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler yalnızca kendi adlarına tescil edilmiş özmal ticari araçları kullanabilirler.
  • K1 Belgesi için başvuran tüzel kişiler ve kooperatiflerin, eşya taşımaya mahsus araçlarında en az 110 ton azami taşıma kapasitesine ve 10.000₺ sermayeye sahip olması gerekir.

K1 Belgesi’ne başvuru yaparken gerekli olan evraklar için buraya tıklayarak ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurt içinde ticari maksatlı taşımacılık yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin K1 Belgesi’ne sahip olması gerekmektedir.

K1 Belgesi’ni temin etmekte zorlanan, gerekli şartları sağlayamayan ya da istenen sermayeye sahip olmayan kişiler K1 Belgesi almak yerine sektörde K-1 & L-1 Kiralama olarak geçen işlemi gerçekleştirerek L1 Belgesi’ne sahip olan firmalardan hizmet alabilmektedir.

K1 Belgesi Nasıl Kiralanır?

K1 Belgesi’ni temin etmekte zorlanan kişiler, L1 Belgesi’ne sahip bir firma adına çalışarak taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştirebilirler. Bu işleme sektörde K1 Kiralama ya da L1 kiralama adı verilmektedir. Siz de L1 Belgesi kiralama hizmeti almak isterseniz yukarıdaki iletişim numaramızdan bize ulaşabilir ve tüm merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

× Whatsapp'tan Bilgi Almak İçin Tıklayınız