L1 Belgesi Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

L1 Belgesi Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

K1 belgesine sahip olmamak yeni bir araç edinip nakliye piyasasına yeni başlayan birçok kişinin sorunudur. Ceza yememeniz, kantardan kaçmamanız için K1 Belgesini satın almak dışındaki bir diğer alternatif çözüm ise L1 Belgesi kiralama hizmetidir. Bu yazımızda L1 kiralama yaparken nelere dikkat edilmeli onu anlatacağız.

K1 kiralama ya da K1 belge kiralama olarak geçen bu hizmet sırasında aslında nakliyeci arkadaşların yaptığı işlem Lojistik firmalardan K1 belgesi yerine geçen L1 belgesini kiralamak oluyor. Ama bu işlem sonucunda maalesef çok fazla zarar gören taşımacı arkadaşlarımız bulunmakta. Biz de bu konuda olduğunca bilgilendirme yaparak bu zararları en aza indirmeyi hedefliyoruz. Şunu belirtmemizde fayda var K1 Belgesi, Ulaştırma Bakanlığının verdiği 39 belgeden sadece birisidir. Bakanlık dışımda bir kurumca satılamaz, kiraya verilemez ya da devredilemez. Ancak L1 yetki belgesi şirketler araçlar kendi şirketleri bünyesinde çalışan göstererek kendi belgelerinden faydalanmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle K1 kiralama işlemi aşamasında aslında anlaştığınız lojistik firmanın L1 belgesinden faydalanmaktasınız.

İşte bu aşamada dikkat etmeniz gereken noktalar:

 

1.     Bu işi sadece belge ticareti olarak yapan firmalara dikkat etmelisiniz. Bu firmaların kotaları dolduğu zaman şirketi kapatıp üyelerinin belgelerini düşerek mağdur olmalarına sebep olan firmalara dikkat etmelisiniz. Firmaların geçmişlerini araştırarak gerçekten lojistik sektöründe çalışıp çalışmadıklarını öğrenin.

 

2.     Bazı firmalar belge kiralama aşamasında sürekli aramalarına rağmen kiralama sonrasında karşınızda muhatap bulamıyorsunuz. Bu durumun önüne geçmek için firmanın büyük kamyon garajlarında kendi ofisleri var mı bunu öğrenmenizde fayda var. Kendi ofisleri olup olmadığını ise TİCARET ODASI BELGELERİNİ talep edebilirsiniz.

 

3.     Görüştüğünüz firma kesinlikle aracı, komisyoncu firma olmasın. Bu kişiler çalıştığı şirketler ile yollarını ayırınca yaptıkları işlemleri inkar ederek üyelerinin belge düşümlerini yapmaktadır. Çözümü ise Firma ile görüşerek işlem karşılığında fatura ve sözleşme talep etmenizdir.

 

4.      Üyelerin belge düşümleri gününden önce yapılabiliyor. Bu da doğal olarak sürücü ya da araç sahibi farkına bile varmadığı için ceza kesilmesine sebep olabiliyor. Böyle bir sorunla karşılaşmamak adına muhakkak çalışmayı düşündüğünüz firmayı araştırarak mümkünse yakınınızdan referans talep edin.

Cevap Yaz

× Whatsapp'tan Bilgi Almak İçin Tıklayınız