L Belgesi Nedir?

L belgesi ticari amaçlı lojistik işletmeciliği yapacak firma yada şahısların edinmesi zorunlu olan bir tür lojistik işletmeciliği faaliyet belgesidir. Lojistik işletmeciliği yapan firmalara ya da şahıslara geleneksel anlamda Taşıma İşleri Organizatörü denir. Taşıma işleri organizatörü ister şahıs ister bir firma olsun yaptığı iş; yük veren ve taşıyıcı arasında aracı konumunda bulunmaktır. Malların bir yerden başka bir yere taşınmasını, bizzat taşımayı üstlenmeden organize eden kişidir. L Belgesine sahip şahıs ya da firma ticari amaçlı lojistik işletmeciliğine hak kazanmış demekti

L1 belgesi

Türkiye’de lojistik sektöründe faaliyet göstermek isteyen firmaların yasal düzenlemelere uygun bir şekilde faaliyet gösterebilmeleri için çeşitli belge ve izinlere ihtiyaçları vardır. L Belgesi de bu belgelerden biridir.

 

L Belgesi, lojistik firmalarının yasal olarak yük taşıma hizmeti sunabilmeleri için gereklidir. Belgesi olmayan firmalar yasal olarak yük taşıma hizmeti veremezler. Bu belge, hem firmaların güvenilirliğini ve kalitesini belgelemek hem de sektörde düzenlemeleri sağlamak amacıyla kullanılır.

 

L Belgesinin birincisi ve yurt içinde ticari amaçlı lojistik işletmeciliği yapmaya izin veren belge olan L1 Belgesi ve L Belgesinin ikincisi olan ticari amaçlı yurtiçi ve yurtdışı lojistik işletmeciliği yapmaya izin veren L2 Belgesi olmak üzere 2 çeşit L belgesi vardır.

 

L Belgesinin çeşitleri olan L1 ve L2 Belgeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafınca şahıs ya da kişilere verilmektedir. L Belgesini almaya hak kazanmak için şahıs ya da firmaların bazı evrakları ve şartları tamamlamaları gerekir. Bu şartlar L Belgesinin türü olan L1 Belgesi ve L2 Belgesi için birbiriyle farklılık göstermektedir. L Belgesinin alım şartları kısaca araç yaşı, sermaye, yükleme ve boşaltma işlemleri için bir merkez ve şubeler olarak karşımıza çıkar. 

unnamed 3

L Belgesine sahip olma yolunda evrak ve şartları sağlamakta zorluk çeken ya da bu süreci yönetmek istemeyen kurum ya da şahıslar L Belgesi kiralama firmalarından bu sorunlarına çözüm bulabilmektedir.  L Belgesi kiralama firmayı veya şahsı pek çok zorunluluk ve masraftan kurtarmaktadır. L Belgesi kiralama işlemleri yapan firmamız ayrıca L Belgesi kiralama işleri sonrası danışmanlık hizmetleri de vererek kiralama süreci boyunca hatta kiralama süreci bittiğinde dahi pek çok konuda yanınızda bulunmaktadır.